KAPROTEX yeni nesil difüzyona açık çatı ve cephe örtüleri, buhar kontrol örtüleri son teknoloji hatlarda üretilmektedir. Tüm üretim süreci Nowa Dęba‘ daki bir üretim tesisinde gerçekleşmektedir. Bu sayede difüzyona açık örtülerimizin üretiminin tüm sürecinde kontrol sahibi olmaktayız, çünkü nonwoven ve fonksiyonel filmi de kendimiz üretmekteyiz.

KAPROTEX yeni nesil difüzyona açık çatı ve cephe örtüleri, buhar kontrol örtüleri üretimi için kullanılan dokusuz kumaşlar en son teknoloji ile üretilmekte ve ikili bileşenli (nonwowen) olarak adlandırılmaktadır. İsminden de anlaşılacağı gibi nonwoven çift yapıya sahip liflerden oluşmaktadır. Bir katman polipropilen, ana lifin üzerine dökülür ve iç lifi kaplayan bir tür boru oluşturur.

-İkili bileşenli nonwovenlerin uygulanması sayesinde yeni nesil örtüler daha iyi yırtılma direncine sahip oldu (kütleye göre yaklaşık %40 artış), daha iyi esneklik kazandı ve ana lifler daha homojen bir şekilde yayıldı. Bu da sonuç olarak örtülerin daha homojen olmasını sağladı.

-Yeni nesil örtüler, aynı kütleye sahip olmalarına rağmen piyasada üretilen örtülerden fiziksel

olarak daha kalındır. Bu durum da ikili bileşenli nonwovenlerin uygulanmasının bir sonucudur.

-Piyasada bulunan birçok ürünün aksine, difüzyona açık çatı, cephe ve buhar kontrol örtülerimiz tamamen polipropilenden üretilmektedir (sadece nonwovenler değil, aynı zamanda fonksiyonel film de). Çoğu üretici şu anda daha ucuz ve üretim sırasında daha kolay işlenebilen polietilen film kullanmaktadır. Polipropilen filmin çok daha iyi parametrelere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Yani daha fazla UV dayanıklılığı ve daha iyi sıcaklık dayanıklılığına sahiptir, bu da sonuç olarak çatıdaki dayanıklılığını artırır. Yukarıdaki argümanın kanıtı olarak, polietilen özelliklerini ve plastikleşmeyi yaklaşık 80°C sıcaklıkta kaybetmeye başlar ve aynı durum polipropilende yaklaşık 130°C sıcaklıkta gerçekleşir.

Marma Polskie Folie tarafından üretilen örtülerin tüm üç katmanı da UV stabilizasyonu sağlanmıştır. Bu sayede örtüler UV ışınlarının etkisinden iyi bir şekilde korunmaktadır.

-Difüzyona açık çatı ve cephe örtülerinde nihai müşteri için en önemli parametre, tüm bu çözümlerin istisnai niteliklerinin, buhar geçirgenliği parametrelerini en iyi şekilde korumamıza yardımcı olmasıdır. Bu da pazardaki en büyük avantajımızdır ve olmaya devam etmektedir.

Marma Polskie Folie, difüzyona açık çatı ve cephe örtülerinin tam test edilmesi için donanımlı bir laboratuvara sahiptir. Bu sayede sürekli olarak tüm üretim süreçlerini kontrol edebiliriz. Ayrıca, rakiplerimizin de ürünlerinden örnekleri test edebiliriz, bu da bize her zaman bir adım önde olmak için bilgi kazandırırken, yeni çözümler ve teknolojiler getirmemize yardımcı olur.

-Bunun dışında, deneysel çatılarda ürünlerimizin dayanıklılığı ve pratikteki işlevselliği konusunda araştırmalar yapmaktayız. Bu nedenle ürünlerimizin zamana karşı dayanıklılığı, parametrelerini koruması ve çatıdaki işlevlerini uzun yıllar yerine getirmesini sağlaması nedeniyle farklı uygulamalarda da tavsiye edebileceğimizden eminiz.

KAPROTEX difüzyona açık çatı – cephe örtüleri nemin serbestçe geçişine izin veren yapı malzemeleridir. Bu, binaların içinde biriken nemin dışarı atılmasına yardımcı olur ve yapıların sağlam ve dayanıklı kalmasına katkı sağlar.

Yeni nesil difüzyona açık çatı ve cephe örtülerinin kullanım alanları:

Çatı Kaplamaları: Difüzyona açık çatı örtüleri, binanın çatısını örtmek için kullanılır. Bu örtüler, çatı altındaki nemin dışarı atılmasına ve böylece çatının çürümesini, küflenmesini, çatı altındaki malzemelerin yaşlanma süresini uzatır. Aynı zamanda enerji verimliliğini artırabilirler. Cephe Kaplamaları: Difüzyona açık cephe örtüleri, binanın dış cephelerini kaplamak için kullanılır. Bu örtüler, bina içindeki nemin dışarı atılmasına yardımcı olurken, cephede oluşabilecek zararları önler. Ayrıca enerji tasarrufuna da katkı sağlayabilirler.

Restorasyon ve Yenileme Projeleri: Eski binaların restore edilmesi veya yeniden tasarlanması sırasında, difüzyona açık çatı ve cephe örtüleri kullanılabilir. Bu, eski yapıların dayanıklılığını artırabilir ve modern enerji standartlarına uyum sağlayabilir.

KAPROTEX buhar kontrol örtüleri nemin bina yapıları içinde serbestçe dolaşmasını önlemek amacıyla kullanılır.

Buhar kontrol örtülerinin kullanım alanları:

Sıcak ve Soğuk İklimlerde İzolasyon: Sıcak veya soğuk iklimlerdeki binalarda ısı yalıtım sistemi içinde nemin yayılmasını engellemek için kullanılır. Bu, iç mekânın konforunu artırır ve enerji verimliliğini artırır.

Yalıtılmış Cephe ve Çatılar: Yalıtılmış cephelerin ve çatıların iç kısımlarında nem kontrolü sağlamak için kullanılır. Bu, yalıtımın etkinliğini artırır ve yapıya zarar verici nemin içeri sızmasını önler.

Hastaneler ve Laboratuvarlar: Hassas ortamlarda, buhar kontrol örtüleri nem kontrolünü sağlamak için kullanılır. Özellikle hastaneler ve laboratuvarlar gibi yerlerde istenmeyen nemin içeri sızmasını engellemek önemlidir.

KAPROTEX YENİ NESİL DİFÜZYONA AÇIK ÇATI VE CEPHE ÖRTÜLERİNİN KİREMİT

ALTI UYGULAMA TEKNİK DETAYI

 1. Çelik ve ahşap konstrüksiyon üzerine ahşap kaplama tahtası veya OSB kaplama uygulanır.
 2. Kaplama yüzeyinin temiz olması herhangi bir cisim, kalıntı vb. olmadığından emin olunmalıdır.
 3. Kaplama üzerine reflekte buhar kontrol örtüleri olan KAPROTEX MSL98 / ML 90 AL /

ML 170 AL gr/m² tercih edildikten sonra tel zımba yardımıyla uygulanır.

 1. Rijit kaplama yüzey üzerine dikey yönde ahşap latalar ısı yalıtım levhası genişliği kadar aralıklarla montajı yapılır. Isı yalıtım levhasının yüksekliğinden en az 2 cm yükseklikte olması
 2. Dikey latalar ve ısı yalıtım levhası üzerine difüzyona açık nefes alabilen KAPROTEX 140 / 150 165 /175 /185 gr/m² örtüler bohçalama yapılarak dikey latalara tel zımba yardımıyla
 3. Uygulama esnasında difüzyona açık nefes alabilen örtülerin, çatı eğimine göre 10 – 15 cm

bindirme yapılarak uygulanır.

KAPROTEX BUHAR KONTROL ÖRTÜLERİNİN KENET ÇATI KAPLAMA UYGULAMA TEKNİK DETAYI

 1. Çelik ve ahşap konstrüksiyon üzerine ahşap kaplama tahtası veya OSB kaplama uygulanır.
 2. Kaplama yüzeyinin temiz olması herhangi bir cisim, kalıntı vb. olmadığından emin olunmalıdır.
 3. Kaplama üzerine reflekte buhar kontrol örtüleri olan KAPROTEX MSL98 / ML 90 AL /

ML 170 AL gr/m² tercih edildikten sonra tel zımba yardımıyla uygulanır.

 1. Rijit kaplama yüzey üzerine dikey yönde ahşap mertek veya Z profili ısı yalıtım levhası genişliği kadar aralıklarla montajı yapılır. Isı yalıtım levhasının yüksekliğinden en az 2 – 4 cm yükseklikte olması gerekir.
 2. Ahşap mertek veya Z profil üzerine 15 mm ya da 18 mm kalınlığında OSB 2 / OSB 3 uygulaması yapılır.
 3. OSB kaplama üzerine difüzyona açık nefes alabilen KAPROTEX 140 / 150 /165 /175 /185 gr/m² tercih edilen örtüler çatı başlangıcından mahyaya doğru çatı eğimine göre 10 – 15 cm bindirme payı ile tel zımba yardımıyla
 4. Son katman olarak örtünün üzerine metal kaplamalar klipsler yardımıyla monte edilir.

KAPROTEX difüzyona açık çatı ve cephe örtü gramajları:

100 – 115 – 120 – 140 – 150 – 165 – 175 – 185 – 215 – 265 gr. olarak üretilmektedir.

KAPROTEX buhar kontrol örtü gramajları:

90 – 98 – 140 – 170 gr. olarak üretilmektedir.

Yangın sınıfı alev yürütmeyen ürünlerimiz isteğe göre 140 gr. ile 200 gr. arasında difüzyona açık çatı ve cephe örtüleri ve buhar kontrol örtüleri ile birbirine entegre olarak üretilmektedir.

RULO EBATLARI

KAPROTEX Difüzyona Açık Çatı ve Cephe Örtüleri: 50 x 1,60 m (80 m²)

KAPROTEX Buhar Kontrol Örtüleri:  50 x 1,50 m (75 m²)

BRYZA Yağmur İndirme Sistemleri

BRYZA ÇELİK oluk sistemleri, üretim hatlarında kullanılan en modern teknolojiler ve en kaliteli galvanize çelikten imal edilmiştir.

Çelik oluğun tüm korucuyu kaplamalarının kalınlığı 50 µm’ dur. Bu da uzun süreli dayanıklılık ve en zor koşullara dayanıklılığı garanti eder.

BRYZA PVC 4 farklı boyut ve 8 farklı renk ile birçok seçenek sunar ve her binaya uygun sistemi seçmeye olanak tanır. Güvenilir ve sıkı olması, kolay montaj ve sunulan aksesuarlar sayesinde yağmur suyunun drenajına katkı sağlar. Tüm PVC ve diğer bağlantı elemanları ise plastikleştirilmemiş polivinil klorürden üretilmektedir.

Bunlar sistem 75, 100, 125 ve sistem 150’ dir.

ÇELİK OLUKLAR: 125 mm (80 mm derinlik) – 150 mm (92 mm derinlik) genişliğinde ve 5 renk seçeneği sunmaktadır. Boru çapları ise 125 mm için 90 Ø uygun görülmüş olup 150 mm için 100 Ø uygun görülmektedir.

PVC OLUKLAR: 75 mm – 100 mm – 125 mm – 150 mm genişliğinde ve 8 renk seçeneği sunmaktadır. Boru çapları ise SİSTEM 75 mm için 63 Ø, SİSTEM 100 mm için 63 Ø ya da 90 Ø, SİSTEM 125 mm için 90 Ø ya da 110 Ø uygun görülmüş olup SİSTEM 150 mm için 110 Ø uygun görülmektedir.

BRYZA ÇELİK VE PVC YAĞMUR İNDİRME SİSTEMLERİ UYGULAMA TEKNİK DETAYI

En yüksek ve en alçak askı arasında bir ip çekilmesi, oluk askıları 60 cm aralıklarla sabit veya ayarlanabilir kelepçe alternatifleri ile iniş borusu istikametine göre eğim verilerek doğrudan cephe kaplamasına monte edilmesi, oluk kelepçeleri takıldıktan sonra oluğun kelepçelere yerleştirilmesi ve çatı çevresindeki tüm olukların bağlantı elemanları yardımı ile birbirine bağlantısından sonra iniş borusunun çıkış noktalarının oluk altında tespit edilmesi, iniş boru bağlantı elemanının oluğa montajı işidir.

KAPROTEX ISLAK HACİM TEKSTİL MEMBRAN

Poliprobilen (PP), Etil Vinil Asetat (EVA), Poliprobilen (PP) maddelerinden meydana gelen 3 katmanlı su yalıtım membranı ıslak hacimlerde, zeminde, balkonlarda ve teras yüzeylerini su nüfuzuna ve nem geçişine karşı korur.

Seramik yapıştırıcısıyla etkili ankrajı sağlamak üzere her iki yüzü özel Polietilen (PE) elyaf kaplı yumuşak kaplamaya sahiptir.

EVA çekirdeğinin güçlü fiziksel özelliklere sahip olması ve esneklik sağlaması zamanla membran yüzeyinde çatlak oluşumunun önüne geçer.

KAPROTEX ISLAK HACİM TEKSTİL MEMBRANIN ÜSTÜN ÖZELLİKLERİ

 • Yırtılmaya karşı dayanıklı ve kullanıma hazırdır.
 • Esnek ve çatlak köprüleme özelliği vardır.
 • Yaşlanma ve çürümeye karşı dayanıklıdır.
 • Alkali ve sülfatlara karşı dayanıklıdır.
 • Mikroorganizmalara karşı dirençlidir.
 • Kolay ve hızlı uygulanabilir özelliğe
 • İstenilen renkte ve kalınlıkta üretilebilir.
 • Rulo ebatları 1m x 30m ve 2m x 30m şeklindedir.
 • Islak hacimlerde, balkon, havuz, terasların, duvar ve zeminlerinde kullanılabilir.

KAPROTEX ISLAK HACİM TEKSTİL MEMBRANI MONTAJ KOŞULLARI

Yalıtım yapılması gereken yüzey, temiz, düzgün ve taşıyıcı olmalıdır.

KAPROTEX ISLAK HACİM TEKSTİL MEMBRANI UYGULAMA TEKNİK DETAYI

Membranları yapıştırmak için zemine uygun su bazlı flex seramik yapıştırıcı kullanılması, Yapıştırıcıyı 4 x 4 mm genişliğindeki taraklı malayla tamamen yüzeyi örtecek şekilde zemine sürülmesi, membranın birbiri üzerine en az 5 cm binecek biçimde yapıştırılması, iç ve dış köşeler için özel hazırlanmış köşe kesimlerini, boru çıkışları için boru manşetlerinin kullanılması, bileşik yalıtım olarak yapıştırır yapıştırmaz seramik kaplamayı su bazlı flex seramik yapıştırıcısıyla direkt ıslak hacim tekstil membranın üzerine döşeme işidir.